Skip to navigation
biuro @ aqs.com.pl      +48 668 827 166     

Witamy na stronie AQS s.c.

Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt

Email: biuro @ aqs.ocm.pl
Tel.:+48 668 827 166 Tomasz Góra
Tel.: +48 668 827 266 Łukasz Gorazd

[google-map-v3 shortcodeid="TO_BE_GENERATED" width="400" height="260" zoom="14" maptype="roadmap" mapalign="center" directionhint="false" language="default" poweredby="false" styles="WyB7ICJlbGVtZW50VHlwZSI6ICJnZW9tZXRyeSIsICJzdHlsZXJzIjogWyB7ICJodWUiOiAiIzAwMjJmZiIgfSwgeyAic2F0dXJhdGlvbiI6IC0yOSB9IF0gfSBd" maptypecontrol="false" pancontrol="false" zoomcontrol="true" scalecontrol="false" streetviewcontrol="false" scrollwheelcontrol="false" draggable="false" tiltfourtyfive="false" enablegeolocationmarker="false" enablemarkerclustering="false" addmarkermashup="false" addmarkermashupbubble="false" addmarkerlist="Św. Filipa 23/3, Kraków{}1-default.png{}AQS Badania i Analizy Akustyczne" bubbleautopan="true" distanceunits="km" showbike="false" showtraffic="false" showpanoramio="false"]
Open extra topbar

Izolacyjność akustyczna przegród

1.Wymagana wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona ścian zewnętrznych z oknami.

Minimalny wskaźnik wypadkowej izolacyjności akustycznej

1) Należy wyznaczyć minimalną wartość wskaźnika w zależności od miarodajnego poziomu dźwięku A odrębnie dla dnia i nocy i jako wymaganie należy przyjąć tę wartość wskaźnika, która jest większa.
2) Wymagania określa się indywidualnie.
3) Podane w tablicy wymaganie dotyczy ochrony pomieszczeń przed hałasem zewnętrzny. Dla przypadków, w których emisja hałasu przez ścianę zewnętrzną do środowiska może przekroczyć wartości dopuszczalne, określone odrębnymi przepisami lub może powodować zagrożenie hałasem innych pomieszczeń w budynku do wymaganą izolacyjność akustyczną ściany zewnętrznej należy określi indywidualnie.

2.Wymagana izolacyjność akustyczna części pełnych przegrody zewnętrznej i okien stanowiących nie więcej niż 50% wielkości powierzchni przegrody zewnętrznej w pomieszczeniu.

Wymagana izolacyjność okna 

3.Zalecane wartości wskaźników izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych.

Standardy izolacyjności

1) Wymaganie nie dotyczy stropów między pomieszczeniami połączonymi wewnętrzną klatką schodową.

4.Wymagane wartości wskaźników izolacyjności akustycznej prze­gród wewnętrznych w budynkach (na podstawie normy PN-B-02151-3:1999).

Wymagana izolacyjność przegród wewnętrznych

1) należy przyjmować w zależności od rodzaju (hałaśliwości) pomieszczenia technicznego
2) większa wartość dotyczy ściany oddzielającej pokój od pomieszczenia sanitarnego
3) zaleca się przyjmowanie większych wartości szczególnie w budynkach korytarzowych
4) większe wartości – zalecane
5) należy przyjmować w zależności od funkcji przylegających do siebie pomieszczeń

Wymagania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych

Podane w normie wymagania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych w budynkach mieszkalnych dotyczą wypadkowej izolacyjności akustycznej przegród z oknami (ścian, dachów z oknami dachowymi) i izolacyjności akustycznej ścian szczytowych. Wymagane wartości są uzależnione od poziomów hałasu występującego w otoczeniu budynku (przy elewacji na wysokości okien) przy uwzględnieniu zmienności hałasu w okresie doby podzielonej na dwie części: dzień godz. 6:00-22:00 i noc godz. 22:00-6:00. W okresie dziennym miarodajnym do oceny hałasu zewnętrznego jest odcinek czasowy 8 kolejnych najniekorzystniejszych godzin, w okresie nocnym 1 najniekorzystniejsza godzina.